akichan
napoveda vypnout Akichan patička

Donnie Yen

Donnie Yen
Hodnocení: 100% 6 hlasů
Jméno (Přepisem): Donnie Yen (Muž)
Jméno ve znacích (Kanji): 甄子丹
Datum narození: 27.07.1963 (56)
Aktivní: 1999 - Současnost
Místo narození: Kanton, Čína
Národnost: Jiná

Obor

Režisér Herec

Biografie   Diskografie   Seiyū   Anime   Dorama (1)   Manga   Videa (2)   Odkazy   Music list  
     

Popis

Donnie se narodil v Kantonu, ale ve dvou letech se s rodinou přestěhoval do Hongkongu. Jeho matka byla přebornice v Tai-Chi a Wushu, takže začala malého Donnieho hned učit. V jedenácti letech se s rodinou přestěhoval do USA a jeho zájem o bojová umění neochabl. Proto ho rodiče poslali na výuku do Číny.

V Hongkongu se Donnie setkal s Yuenem Woo-Pingem a začali spolupracovat. Jejich první projekt a Donnieho vůbec první film bylo DRUNKEN TAI-CHI. Po tomto filmu spolu dále spolupracovali a asi největší Donnieho pecka z té doby je IRON MONKEY, jaká si čínská obdoba Robina Hooda. Donnie tu hraje Wong Kay-Yinga, otce slavného Wong Fei-Hunga.

Mezitím si Donnie našel čas i na ONCE UPON A TIME IN CHINA 2, kde ztvárnil hlavního záporáka a zabojoval si se samotným Jetem Li. V roce 1995 účinkoval v televizním zpracování FIST OF FURY (ano ten samý příběh co točil už Bruce Lee a Jet Li), které zaznamenalo veliký úspěch. Potom se Donnie rozhodl, že bude režírovat. Nebyl to ale nejlepší nápad, protože se jako režisér opravdu moc neosvědčil a jeho filmy se nedají označit za kvalitní.

V Holywoodu to zkusil herecky se čtvrtým dílem HIGHLANDERA, což také není zrovna film valné úrovně. Náladu si zlepšil až v HRDINOVI, kde se opět potkal s Jetem Li nebo v BLADE II jako člen upírského komanda. Hned potom zmlátil Jackieho Chana v RYTÍŘÍCH ZE ŠANGHAJE.

Donnieho tvorba se vyznačuje tím, že střídá různé bojové styly, takže se hned tak neokouká. Nyní o sobě herec prohlašuje, že chce zlepšovat kariéru a to hlavně v Holywoodu ve spolupráci s bratry Weinsteinovými - tak uvidíme.

Erik „Superpero" Suder

Diskografie

Nejsou přiřazena žádná alba.

Seiyuu z anime

Nejsou přiřazené žádné postavy.

Anime

Není přiřazeno žádné anime.

Dorama

Bing Feng Xia: Shi...
(2018) Čína Hongkong

Herec
Dai Si Hing
(2018) Hongkong

Herec
Yi ge ren de wu lin
(2014) Hongkong

Herec
Bing Fung Hup
(2014) Čína

Herec
   
Da Nao Tian Gong
(2014) Tchai-wan

Herec
Hua Bi 2
(2012) Čína

Herec
Wu Xia
(2011) Ostatní

Herec
Jing mo fung wan:...
(2010) Hongkong Čína

Herec
   

Manga

Není přiřazena žádná manga.