Yen Donnie

Yen Donnie
Hodnocení: 100% 6 hlasů
Odkazy: MDL
Jméno (Přepisem): Yen Donnie (Muž)
Jméno (Ve znacích): 甄子丹
Datum narození: 27.07.1963 (54)
Aktivní: 1999 - Současnost
Místo narození: Kanton, Čína
Národnost: Jiná

Obor

Režisér Herec

Biografie   Diskografie   Seiyū   Anime   Dorama (28)   Manga   Videa (2)   Odkazy   Music list  
     

Popis

Donnie se narodil v Kantonu, ale ve dvou letech se s rodinou přestěhoval do Hongkongu. Jeho matka byla přebornice v Tai-Chi a Wushu, takže začala malého Donnieho hned učit. V jedenácti letech se s rodinou přestěhoval do USA a jeho zájem o bojová umění neochabl. Proto ho rodiče poslali na výuku do Číny.

V Hongkongu se Donnie setkal s Yuenem Woo-Pingem a začali spolupracovat. Jejich první projekt a Donnieho vůbec první film bylo DRUNKEN TAI-CHI. Po tomto filmu spolu dále spolupracovali a asi největší Donnieho pecka z té doby je IRON MONKEY, jaká si čínská obdoba Robina Hooda. Donnie tu hraje Wong Kay-Yinga, otce slavného Wong Fei-Hunga.

Mezitím si Donnie našel čas i na ONCE UPON A TIME IN CHINA 2, kde ztvárnil hlavního záporáka a zabojoval si se samotným Jetem Li. V roce 1995 účinkoval v televizním zpracování FIST OF FURY (ano ten samý příběh co točil už Bruce Lee a Jet Li), které zaznamenalo veliký úspěch. Potom se Donnie rozhodl, že bude režírovat. Nebyl to ale nejlepší nápad, protože se jako režisér opravdu moc neosvědčil a jeho filmy se nedají označit za kvalitní.

V Holywoodu to zkusil herecky se čtvrtým dílem HIGHLANDERA, což také není zrovna film valné úrovně. Náladu si zlepšil až v HRDINOVI, kde se opět potkal s Jetem Li nebo v BLADE II jako člen upírského komanda. Hned potom zmlátil Jackieho Chana v RYTÍŘÍCH ZE ŠANGHAJE.

Donnieho tvorba se vyznačuje tím, že střídá různé bojové styly, takže se hned tak neokouká. Nyní o sobě herec prohlašuje, že chce zlepšovat kariéru a to hlavně v Holywoodu ve spolupráci s bratry Weinsteinovými - tak uvidíme.

Erik „Superpero" Suder

Diskografie

Nejsou přiřazena žádná alba.

Seiyuu z anime

Nejsou přiřazené žádné postavy.

Anime

Není přiřazeno žádné anime.

Dorama

Yi ge ren de wu lin
(2014) Hongkong

Herec
Bing Fung Hup
(2014) Čína

Herec
Da Nao Tian Gong
(2014) Tchai-wan

Herec
Hua Bi 2
(2012) Čína

Herec
   
Wu Xia
(2011) Ostatní

Herec
Jing mo fung wan:...
(2010) Hongkong Čína

Herec
Yip Man 2: Chung si...
(2010) Čína

Herec
Gam yee wai
(2010) Hongkong

Herec
   

Manga

Není přiřazena žádná manga.